Na kole na Karlův Hrádek

Hrádek u Purkarce (též Karlshaus nebo Karlův Hrádek) je zřícenina hradu v okrese České Budějovice. Nachází se na ostrohu v nadmořské výšce okolo 400 m nad levým břehem Vltavy asi 6,5 km severně od Hluboké nad Vltavou.
Kvalitně postavený hrad založil ve 14. století Karel IV. jako osobní sídlo určené k odpočinku. Hrad byl pojmenován Karlshaus. První písemná zmínka pochází z roku 1357. V tomto roce došlo ke sporu mezi Karlem IV. a rodem Rožmberků. Karlshaus se měl stát centrem nového panství odděleného od nedaleké Hluboké. U hradu vzniklo také nové městečko s farou.
Jediným zaznamenaným purkrabím je v roce 1364 Petr z Nasavrk. Karel IV. záhy ztratil o hrad zájem a tak ten postupně chátral a upadal. Po roce 1370 již o hradu nejsou žádné písemné zmínky, a je tedy pravděpodobné, že byl v té době opuštěn. Spolu s hradem zaniklo také městečko, pravděpodobně dnešní Purkarec.
Hrad měl zhruba trojúhelníkový půdorys a byl ze všech stran chráněn příkopem a valem. Dnes zde najdete také zbytky hradní kaple.

Zdroje: