Pohoří na Šumavě

Obec Pohoří na Šumavě se rozkládá u trojmezí Čech s Dolními a Horními Rakousy.

Pohoří na Šumavě bylo založeno kolem roku 1700, v roce 1779 zde byl v pozdně barokním slohu vystavěn kostel Sv. Panny Marie Dobré rady. V roce 1790 bylo Pohoří dokonce povýšeno na město. Koncem 19. století zde 1323 lidí, z toho až 19 % Čechů.

Název Pohoří na Šumavě obec dostala v roce 1923 Původně se jmenovala německy Buchers, Bucherwald, Buchers bei Kaplitz, Buchers im Böhmerwald, česky Buchoř, Puchéř (1869–1910) či Půchoří.

Konec obci přineslo odsunutí zdejších Němců po druhé světové válce, a vznik přísně střeženého hraničního pásma. V roce 1950 se skoro vybydlená obec stala součástí Pohorské Vsi. V roce 1978 byla obec již zcela bez obyvatel. Stavby byly postupně demolovány armádou.

Místní dominantou je kostel Panny Marie Dobré rady z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral. Dne 30. května 1999 spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi. Stalo se tak jen několik dní před nástupem dělníků od firmy, která kostel měla rekonstruovat. Zůstal nicméně stát tzv. presbytář, v kterém se pořádají kulturní akce směřující k postupnému oživení kostela a celého Pohoří.

Vstupem České republiky do Schengenského systému byla odstraněna závora na hraničním přechodu Pohoří na Šumavě – Stadlberg. Vjezd je povolen pro automobily do 10 tun.

Zdroj: